Dzieci  w samochodzie zaczynają się szybko nudzić, denerwują się i płaczą – to żadna tajemnica. Jak temu zaradzić? Dzisiaj przedstawimy Wam nasze sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne sposoby na nudę podczas podróży.

Noworodki i niemowlęta przez większość podróży najczęściej śpią. Jeżeli jest inaczej i zauważycie pierwsze objawy niepokoju i nudy u swojego dziecka zacznijcie mówić do niego spokojnym i ciepłym głosem – nic nie działa lepiej niż znajomy, kojący głos mamy lub taty. Ponadto na czas podróży możecie przygotować kontrastowe karty  oraz szeleszczące i wydające dźwięki, miękkie zabawki. Możecie również kupić specjalne pałąki i karuzele z zabawkami i lusterkiem (pluszowe nie plastikowe), które mocuje się do pałąka pierwszego fotelika (pałąk w fotelikach z kat. 0-13kg podczas jazdy zawsze musi być rozłożony przyp. red.).

Starsze niemowlęta rzadziej śpią i są coraz bardziej ciekawe świata. Na rynku dostępnych jest wiele miękkich książeczek, które możecie przeglądać razem z dzieckiem podczas podróży. Przed wyjazdem przygotujcie zabawki (miękkie przyp. red.), o różnych fakturach i kształtach. Nie muszą to być specjalne zabawki, wystarczy, że weźmiecie z domu mały ręcznik, gąbkę do mycia, piórko, kawałek folii spożywczej – każda faktura w rękach starszego niemowlęcia jest czymś nowym i fascynującym pozwalającym odkrywać świat i wspomagać integrację sensoryczną.

Starsze dziecko możecie zaangażować w pakowanie – przyda się plecak lub torba, do której pociecha włoży wybrane przez siebie zabawki. Na początku zaznaczcie, że do środka samochodu weźmiecie tylko miękkie zabawki, a pozostałe spakujecie razem do bagażnika. Ponadto do zabawek, które wybrało Wasze dziecko zawsze dorzućcie kilka pomysłów od siebie – element zaskoczenia i niespodzianki zawsze działa dobrze. Starsze dzieci śpią w podróży zdecydowanie mniej, ale możliwości zabawy jest o wiele więcej. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku Wasza wyobraźnia. Wykorzystując otoczenie znikające za oknami samochodu możecie wymyślić mnóstwo zabaw. Od zabawy w kolory, poprzez rozpoznawanie mijanych po drodze zwierząt czy samochodów. Możecie bawić się w zgadywanki, zabawy paluszkowe (tutaj przydadzą się pacynki na palce) lub opowiadać bajki. Na niektóre dzieci świetnie działają słuchowiska lub ulubione piosenki – przed podróżą przygotujcie płytę z ulubionymi bajkami i utworami Waszego dziecka. Może pokusicie się o nagranie własnego słuchowiska lub wspólnie śpiewanych piosenek?

Ciekawym rozwiązaniem są dostępne na rynku sznurkowe przeplatanki dla dzieci pobudzające kreatywność i rozwijające sprawności manualne.

Lusterko do obserwacji dziecka poza jego oczywistą rolą, sprawdzi się również świetnie jako rozrywka – zarówno dla najmłodszych jak i starszych pociech. Robienie min przed lustrem to przecież wyśmienita zabawa, dzięki której Wasze dziecko ćwiczy umiejętności logopedyczne.

A jakie sposoby na nudę podczas podróży są niewskazane?

Odradzamy używania ciężkich, plastikowych i drewnianych zabawek, długopisów, kredek, nożyczek i innych ostrych przedmiotów, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę podczas ostrego hamowania, stłuczki czy wypadku. Nie zalecamy również jedzenia i picia w trakcie podróży.

Pamiętajcie, żeby robić częste przerwy na rozprostowanie kości, a na posiłek zawsze się zatrzymywać. Jak radzić sobie z opadającą głową dziecka podczas snu w samochodzie, jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji mając dziecko i  jak prawidłowo zapakować bagaże przeczytacie na naszym blogu w poprzednich wpisach z naszego wakacyjnego cyklu poświęconemu bezpiecznemu podróżowaniu.

A Wy jakie mocie sposoby na nudę podczas podróży?