Czy spanie podczas jazdy jest bezpieczne dla dziecka? Odpowiedź jest prosta – do spania jest łóżko, a samochód jest do podróżowania. W foteliku ważna jest pozycja dziecka – zwłaszcza pozycja głowy. Jednak porady, poradami – większość wiedzy teoretycznej różni się nieco od praktyki. Faktem jest, że dzieci zasypiają podczas jazdy, zwłaszcza te młodsze. To, że zasypiają nie jest jakimś wielkim kłopotem, jednak za tym faktem nieubłaganie pojawia się już spory problem – opadająca głowa. Jak więc zaradzić opadającej główce dziecka i sprawić aby sen w podróży był zarówno bezpieczny jak i komfortowy?

Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio dobrany i wychylony fotelik, który umożliwia dziecku sen bez opadającej na klatkę piersiową głowy, a jednocześnie zamontowany w jak najbardziej pionowej pozycji. Brzmi to trochę jakby jedno wykluczało drugie, ale zapewniamy, że jest to jak najbardziej możliwe, dlatego tak ważne jest dopasowanie fotelika zarówno do dziecka, jak i samochodu oraz przymierzenie fotelika samochodowego przed jego zakupem. Można wybrać fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF), one bowiem mają dużo większe wychylenie niż foteliki przodem (FWF). Czasami zdarza się jednak, że pomimo iż fotelik jest dopasowany zarówno do dziecka jak i do auta to głowa małego pasażera uparcie opada  i dosłownie wisi. To zdecydowanie nie jest ani bezpieczna, ani wygodna pozycja.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

Fatalna pozycja podczas snu w samochodzie. Zdjęcie poglądowe udostępnione za zgodą rodziców. Karolina, lat 8

Problem opadającej głowy podczas snu w samochodzie bardzo dobrze obrazuje poniższy filmik. Tu warto wspomnieć, iż ten test ma obrazować „śpiące dziecko”. Dlaczego o tym wspominam? Wszystkie inne testy, zakładają poprawną pozycję dziecka podczas zderzenia – czyli taką jakiej dzieci podczas zderzenia nie mają. Bo dzieci zazwyczaj się wiercą, oglądają świat za szybą, nie siedzą poprawnie, mają nogi w różnych, dziwnych i nie do końca dla nas dorosłych, naturalnych pozycjach. Podczas testów zderzeniowych usadzenie manekina nigdy nie będzie odwzorowywać pozycji dziecka podczas kolizji czy wypadku drogowego. Film został wykonany przy prędkości 50km/h

 

No to co z tą główką?

Na rynku dostępnych jest wiele poduszek, które w teorii mają chronić głowę dziecka przed opadaniem w trakcie spoczynku, jednak większość z nich ma za zadanie poprawę komfortu, a nie bezpieczeństwo. Poduszki te wymuszają odchylenie, a tym samym głowa zamiast pozostać w zagłówku to z niego wystaje. Czy to jest odpowiednia pozycja? Oczywiście, że nie. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Niestety pomysły są dobre do pierwszego mocniejszego hamowania, o kolizji nie wspominając…  W sprzedaży jest również kilka ciekawych modeli poduszek poprawiających komfort jazdy naszej pociechy. W sklepach dostępne są różnego rodzaju modele rogali oraz tzw. poduszek motylków. Niestety pasują one wyłącznie do łupinek, a nie do większych foteli, ponieważ nie można ich w żaden sposób zamocować i przy pozycji pionowej (a taka jest najbezpieczniejsza dla starszych dzieci) po prostu nie będą miały się czego trzymać. Niektóre modele poduszek będą wymuszać odchylenie głowy dziecka od zagłówka fotelika, a to jest już niebezpieczne, ponieważ miejsce głowy jest w zagłówku, nie poza nim.

Decydując się na zakup poduszki pamiętajcie, że poza komfortem jazdy, kluczowym elementem powinno być bezpieczeństwo.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

Poduszki poprawiające tylko trochę komfort w samochodzie, lecz nie bezpieczeństwo

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest poduszka stabilizująca SleepFix® od firmy Sandini, która zapewnia dziecku stabilną pozycję podczas snu. Dużym plusem jest jej rozmiar – można stosować ją od około 9 miesiąca życia dziecka, aż do ukończenia  12 roku życia, dzięki czemu jest to bardzo praktyczny zakup. Sandini SleepFix® utrzymuje głowę małego pasażera w pionie, w niezmiennej, bezpiecznej pozycji, uniemożliwiając jej pochylanie się na boki lub do przodu. Dzięki utrzymaniu głowy w pionie, ciało dziecka nie pochyla się do przodu i zapięte pasami fotelika pozostaje w optymalnej pozycji, co jest szczególnie istotne podczas kolizji czy wypadku drogowego. Jako iż naszym mottem przewodnim jest bezpieczna podróż, polecamy produkty, które zapewniają nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, a SleepFix®  łączy obie te rzeczy. Poduszki stabilizacyjne firmy Sandini jako jedyne dostępne na rynku posiadają pozytywną rekomendację instytutu ADAC oraz otrzymały ocenę „bardzo dobrą” w testach prestiżowego niemieckiego magazynu konsumenckiego Öko-Test.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

Dzięki zastosowaniu rzepów, które łączą poduszkę pod szyją dziecka (i zapewniają utrzymanie głowy w pozycji pionowej) w razie ostrego hamowania, kolizji czy wypadku rzepy rozpinają się, a szyja nie zostaje przyduszona. Poza tym poduszka stabilizująca może być stosowana w podróży zarówno samochodem jak i środkami komunikacji publicznej, w wózkach oraz fotelikach i przyczepkach rowerowych i zawsze daje gwarancję, że dziecko może się zrelaksować i spokojnie zapaść w drzemkę.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

Sandini SleepFix® składa się z dwóch miękkich poduszek obejmujących szyję dziecka, pasków mocujących oraz obciążnika (paski lub obciążnik – dwa alternatywne rodzaje montażu). Poduszki łączy się ze sobą pod szyją dziecka za pomocą rzepów, których nie należy się obawiać, bo poduszka została wyposażona w specjalne paski, które mają za zadanie chronić szyję dziecka przed otarciami. Aby wyjąć dziecko z fotelika samochodowego wystarczy rozpiąć rzepy i rozsunąć poduszki na boki.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

 

W zestawie Sandini SleepFix® znajduje się:

  • Poduszka Sandini SleepFix® – (dwie części poduszki);
  • Dwa paski mocujące;
  • Obciążnik
  • Laleczka z przyssawką;
  • Instrukcja obsługi.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

PLUSY I MINUSY SANDINI

PLUSY Zwiększa bezpieczeństwo, zwiększa komfort snu, prosty montaż, do wszystkich typów „podróży”.

MINUSY: Cena mogłaby być niższa, tylko jeden kolor – czarny.

SPOSOBY MONTAŻU:   W związku z tym, że poduszka Sandini SleepFix®  może być przymocowana na stałe do fotelika samochodowego, kiedy dziecko nie śpi pozostaje na swoim miejscu lub można odpiąć same poduszki. Dzięki temu, że są przymocowane do zagłówka, będą zawsze pod ręką, nie będą spadać na siedzenie, i nie trzeba będzie ich szukać. Starsze dziecko, które poczuje się senne w czasie jazdy będzie mogło samo je bez problemu założyć na szyję i zapiąć pod brodą. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby montażu. Z przeciwwagą lub za pomocą specjalnych pasków. Poniżej przedstawiamy intrukcję obu sposobów montażu:

Z przeciwwagą Poduszkę zamontowaną w ten sposób można również wykorzystać w wózkach spacerowych lub przyczepkach rowerowych. Przeciwwagę załączoną do zestawu zakładamy z tyłu zagłówka, fotelika lub wózka, dopinamy do niej poduszki, a następnie przesuwamy ją tak, aby dopasować poduszkę do dziecka. Poduszki spinamy ze sobą pod brodą dziecka za pomocą wygodnych rzepów.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

 

Paskami W ten sposób zamontowaną poduszkę można wykorzystać w fotelikach rowerowych, przyczepkach rowerowych, wózkach inwalidzkich oraz nosidłach turystycznych. Paski załączone do zestawu przymocowujemy do otworów znajdujących się w foteliku, a następnie dopinamy do nich poduszeczki. Paski te możemy zamontować również do zagłówka.

Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix Poduszka stabilizująca Sandini SleepFix

 

Poniżej filmik prezentujący sposób montażu poduszki:

 Sandini SleepFix®