Ciąża na pewno jest bardzo ważnym momentem w życiu kobiety. Wiemy, iż w jej trakcie, ciało mamy ulega dużym zmianom. Brzuszek rośnie z każdym dniem, ale to wcale nie musi oznaczać, że przyszła mama musi rezygnować z lubianej bluzki z powodu nie dopinającego się guzika. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku są pasy ciążowe. Drugą opcją może być całkowita zmiana garderoby w czasie ciąży. To też wiemy. Widzimy, iż ciąża wymusza zmianę przyzwyczajeń w codziennym życiu i mamy mnóstwo, mniej lub bardziej udanych, przykładów i starań różnych firm, aby te zmiany uczynić przyjemniejszymi i lżejszymi. Jest sporo różnych specyfików dla mam (i tu mam pomysł na specyfiki dla przyszłych tatusiów – dlaczego nikt o tym jeszcze nie pomyślał? 😉 ). Dlaczego o tym piszę? Chciałbym przybliżyć temat jednego z takich polepszaczy. Czy wiemy też, że w trakcie podróży samochodem, też powinniśmy inaczej podróżować?

Polecamy też artykuł o zapinaniu pasów ciężarnej mamy, gdzie opisujemy temat zapinania pasów samochodowych przez mamy. Tu chciałbym jednak skupić się na samym aspekcie podróży ciężarnych mam.

Podróż samochodem w trakcie ciąży

Wielu ekspertów związanych z zagadnieniami ruchu drogowego radzi, aby kobieta w ciąży jeździła na tylnym siedzeniu, a siedząc z przodu, odsuwała się na taką odległość od deski rozdzielczej, jaką zachowuje osoba nie będąca w ciąży. W przeciwnym razie dodatkowym czynnikiem ryzyka będzie poduszka powietrzna. Choć niektórzy są odmiennego zdania, pamiętaj, że zawsze musisz mieć prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa: jego górny odcinek umieszczasz między piersiami, na wysokości obojczyka, a dolny pod brzuchem, opasując nim biodra.

Tu z pomocą przychodzi samochodowy pas ciążowy, który poprowadzi pas samochodowy w kierunku bioder. Cóż to jest takiego? Podkładka z odpowiednio wyprofilowanymi elementami, znacznie poprawiającymi prowadzenie samochodowych pasów bezwładnościowych. Jednak najważniejszą funkcją pasa i całej uprzęży jest poprawa i inne odprowadzenie sił w trakcie kolizji, niż w przypadku popularnego prowadzenia pasa na brzuchu mamy. Rozwiązanie przedstawiła firma BeSafe z adapterem do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

[products ids=”2922, 2915″]

Należy oczywiście poprawnie zapiąć pasy bezpieczeństwa. Mimo, iż nasz Kodeks Drogowy nie nakłada obowiązku na kobiety w ciąży, to jest to nadal zasadniczy element bezpiecznej jazdy.
Do poważnych urazów w wyniku wypadków dochodzi częściej, dlatego że ciężarne mamy nie zapinają wcale lub źle zapinają pasy bezpieczeństwa. Warunkiem jest jedynie, by pasy zapięte były prawidłowo, czyli:

 

 • pas ramienny (ukośny) musi przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, tak by nie leżał ani na szyi ani na brzuchu (należy poprowadzić go nad brzuchem),
 • pas udowy musi być poprowadzony pod brzuchem, jak najniżej się da, tak by opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu uciskowi na brzuch, w razie nagłego hamowania,

 

Pasy oczywiście muszą być właściwie napięte, bez luzów i nie mogą być poskręcane.

Polecamy uwadze, specjalnie zaprojektowany dla kobiet w ciąży, adapter do pasów bezpieczeństwa często nazywany uprzężą.

Do wytycznych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych należą:

 

 • nie wolno umieszczać pasa biodrowego na brzuchu,
 • górna część pasów powinna znajdować się pomiędzy piersiami oraz wzdłuż boku brzucha,
 • nigdy nie umieszczaj pasa barkowego pod ramieniem,
 • przed podróżą samochodem upewnij się, że pas jest dobrze dopasowany,
 • staraj się ograniczyć jazdę samochodem do maksimum 4-5 godzin dziennie,

 

Rady dla podróżujących mam

 • częste przystanki np. co dwie godziny. Wyjdź rozprostuj się 😉
 • wszystko zależy od okresu ciąży. W pierwszym trymestrze lepiej jest unikać radykalnej zmiany klimatu. W drugim i trzecim zaś niewskazane jest podróżowanie samolotem.
 • najlepiej rozwiać wszystkie obawy i skonsultować plany wyjazdu z lekarzem prowadzącym ciążę, żeby dowiedzieć się, jak on postrzega ten pomysł; zależnie od celu podróży
 • trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji przebiegu ciąży ew. kopii
 • dowiedz się, gdzie w pobliżu miejsca Twojego wypoczynku znajduje się najbliższy oddział położniczy lub skąd możesz otrzymać pomoc. Dowiedz się też, jakiej pomocy lekarskiej możesz oczekiwać na pokładzie samolotu czy pociągu, jak również na jaką opiekę medyczną możesz liczyć w miejscu wypoczynku
 • warto mieć przy sobie środki rozkurczowe takie jak np. NO-SPA, przydatne w przypadku skurczów (dawka maksymalna do 5 tabletek na dobę)
 • nie planuj męczącej podróży i jeśli to możliwe, podziel podróż na krótkie etapy
 • zarezerwuj odpowiednią ilość czasu, żeby zdążyć wszystko przygotować i spokojnie wyruszyć w drogę, stres nie jest wskazany w Twoim stanie
 • sprawdź, czy twoje ubezpieczenie będzie ważne w kraju, do którego się udajesz (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży); ustal, czy Twoja polisa pokryje ew. koszty porodu.

 

Pamiętaj, jesteś mamą i wiesz co potrafią hormony. Ryzyko wypadku rośnie, gdyż możesz inaczej reagować na pewne zdarzenia.

 

 • Mamy bywają niestabilne emocjonalnie. Nagły wybuch płaczu bądź podenerwowanie nie wpływają pozytywnie na sposób jazdy.
 • Mamy mogą mieć problemy z koncentracją.
 • Mamy mogą wolniej reagować na sytuacje i zdarzenia na drodze.
 • Mamy szybciej się męczą, bywają senne, miewają zawroty głowy.
 • Mamy mają coraz większy brzuch, który skutecznie utrudnia manewry.
 • Mamy często zażywają różne leki, a niektóre mogą mieć wpływ na prowadzenie auta; przeczytaj wskazania
 • Mamy mogą łatwo się zdekoncentrować pod wpływem ruchów dziecka.

 

To wszystko negatywnie odbija się na sprawności za kierownicą. Pamiętaj o tym.

Polecamy też artykuł o zapinaniu pasów ciężarnej mamy, nie tylko w dalekich podróżach.

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży z adapterem BeSafe iZi fix

Wypożycz adaptery BeSafe

Mamy też możliwość wypożyczenia adapterów. Zobacz dokładny opis i wypożycz adapter dla siebie.