Montaż fotelika samochodowego nie jest rzeczą trudną, wymaga jednak stosowania się do instrukcji. Pomocne też będzie przeprowadzenie, najlepiej w warunkach domowych kilku prób z użyciem pasażera 😉 tak dla wprawy. W domu bowiem mamy więcej miejsca aby dokładnie pozać wszystkie mechanizmy, blokady, miejsca do przekładania pasów oraz działanie systemu Isofix. Montaż w samochodzie będzie potem dużo łatwiejszy.

Każdy fotelik samochodowy posiada instrukcję użytkowania, do zgłębienia której zachęcam. W niej znajdują się informacje dotyczące poprawnego sposobu montażu danego modelu fotelika. Tam też znajdują się informacje o modelach aut w których możemy ten fotelik zamontować, wykorzystywanych systemach wspomagających (Isofix, Top Tether) i możliwych miejscach montażu fotelika.

 

Poniżej kilka uniwersalnych oraz praktycznych rad i zaleceń co do wyboru miejsca montażu fotelika w samochodzie.

Gdzie jest bezpieczniej zamontować fotelik:
– z przodu na przednim fotelu?
– z tyłu na kanapie?
Jeśli z tyłu to za kierowcą, za pasażerem czy pośrodku?

Najbezpieczniejsze miejsce na montaż fotelika

W samochodzie, jeśli chodzi o montaż fotelika samochodowego dla dziecka, to jest to miejsce pośrodku tylnej kanapy. Tylna kanapa musi jednak posiadać możliwość montażu z wykorzystaniem systemu Isofix lub swojego 3-punktowego pasa bezpieczeństwa. Miejsce to zapewnia najlepszą ochronę dla dziecka podczas zderzenia bocznego. Oddala bowiem fotelik od punktów uderzenia. Zabezpiecza dodatkowo przed bezpośrednim lub pośrednim uderzeniem głowy dziecka o drzwi lub szybę samochodu. Chroni też (poprzez oddalenie) przed uderzeniem samochodu/obiektu z którym mamy kolizję (np. wbijający się samochód przy uderzeniu bocznym).
Jeśli miejsce środkowe nie posiada swojego 3-punktowego pasa lub swojego wsparcia dla systemu Isofix, to polecamy miejsce z tyłu za pasażerem. Dlaczego za pasażerem? Za chwilkę odpowiemy na to pytanie.

Pamiętaj!
Dobry i dopasowany do dziecka i samochodu fotelik, jeśli jest źle zamontowany – nie spełni swojej roli i nie ochroni dziecka

Zwróć uwagę przy montażu fotelika. Są różne samochody i różne kanapy (profile kanap, przeszycia, podłokietniki), które utrudniają prawidłowe zamocowanie fotelika. Jeśli widzisz, że na środkowym siedzeniu fotelik nie jest stabilny – zamontuj go za pasażerem. Możesz też zamontować bezpośrednio za fotelem kierowcy, ale o tym za chwilkę. Fotelik musi być stabilny, dociśięty, nie może się bujać i powinien stabilnie stać na kanapie bez zbędnych przerw w podstawie.

Montaż fotelika na przednim fotelu samochodu?

Czy można? Tak. Czy zalecamy – raczej nie. Dlaczego? Uważamy, iż bezpieczniejsza jest tylna kanapa.

1. Przednie fotele nie posiadają systemu Isofix (są modele samochodów, które posiadają – jednak w naszym kraju raczej jest to wyjątek). System ten jest specjalnie zaprojektowany do wykorzystania tylko przy fotelikach dziecięcych i wydatnie zwiększa bezpieczeństwo oraz zmniejsza błędy przy montażu.

 

2. Poduszka powietrzna MUSI być wyłączona. Jest zaprojektowana dla dorosłych, a nie dla dzieci. Jeśli nie możesz jej wyłączyć (zazwyczaj poprzez przekręcenie blokady ulokowanej w schowku pasażera – zobacz instrukcję swojego samochodu) – nie możesz posadzić dziecka na przednim fotelu. Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością 240-300 km/h. Zobacz dlaczego jest to bardzo niebezpieczne.

3. Zaleca się odsunięcie przedniego fotela do tyłu.
Z punktu widzenia biomechaniki zderzeń: Jeśli musisz przewozić dziecko z przodu to odsuń maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera. Zwróć uwagę na prowadzenie 3-punktowego pasa bezpieczeństwa.

4. Zagłówek i profil przedniego siedzenia (raczej przy fotelach montowanych przodem do kierunku jazdy).
Pamiętaj o regulacji zagłówka. Często bowiem zagłówek powoduje, iż fotelik odstaje od kanapy a to nie jest właściwe. Zwróć uwagę na profilowanie przedniego siedzenia, gdyż prawie zawsze jest inne niż tylna kanapa. Dodatkowe przeszycia i profile mogą uniemożliwić poprawny montaż.

Czy montowanie fotelika za kierowcą jest bezpieczne?

Tak. Jednak praktyczniejszym rozwiązaniem będzie montaż bezpośrednio za pasażerem. Dlaczego? Obowiązuje u nas ruch prawostronny. Jeśli się zatrzymamy, łatwiej jest otworzyć drzwi za pasażerem niż te za kierowcą, bowiem nie będzie to od strony jezdni a od strony chodnika. Jest to dużo bezpieczniejsze. Taka mała praktyczna rada.

Podstawowe zasady używania fotelików są proste:

 • Dopasuj fotelik do dziecka
 • Dopasuj fotelik do samochodu
 • Wybierz fotel z systemem Isofix, jeśli posiada go samochód
 • Zapoznaj się z instrukcją dołączoną do każdego fotelika. Zobacz wszystkie instrukcje.
 • Zamontuj fotelik zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w instrukcji
 • Bezwzględnie przestrzegaj danych i informacji producenta
 • Jeżeli fotelik przeznaczony jest do montażu tyłem do kierunku jazdy, używaj go tylko w ten sposób. Jeżeli przodem to tylko przodem
 • Jeżeli fotelik z grupy 0/I (0-18 kg) ma podane w instrukcji, iż po osiągnięciu przez dziecko 13 kg – należy odwrócić fotelik przodem do kierunku jazdy, to bezwzględnie trzeba to wykonać
 • Nigdy nie montuj fotelika tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, przy włączonej poduszce bezpieczeństwa. Należy ją wyłączyć. Jeśli nie jest to możliwe – nie montuj fotelika na przednim siedzeniu. Zobacz dlaczego jest to bardzo niebezpieczne.
 • Nie ulepszaj i nie poprawiaj fotelika. Nic nie zmieniaj i nie dodawaj do fotelika. Nie majstruj przy nim.
 • Montuj tylko tak jak zaleca producent dla tego modelu
 • Dobrze zapnij dziecko – po to są pasy
 • Upewnij się iż pasy nie są splątane
 • Wyreguluj zagłówek i prowadzenie pasa
 • Jeśli uszkodzisz fotelik, wymień go
 • Jeśli dziecko wyrosło z fotelika, zmień na kolejny model/grupę
 • Zalecamy aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak się da np. do 4-5 lat.
 • Masz pytania – pytaj! Chętnie pomożemy.

 

Polecamy artykuł pt. Podstawka to nie fotelik samochodowy.