Co to ​​jest I-Size?

I-Size jest nazwą nowej Europejskiej regulacji bezpieczeństwa dotyczącej fotelików samochodowych dla dzieci.

I-Size (ECE R129) to nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych, które przez kilka kolejnych lat będą obowiązywać równocześnie z bieżącymi przepisami ECE R44.

Weszła ona w życie w lipcu 2013 roku i zapewnia dodatkową ochronę, przede wszystkim poprzez wymóg zapewnienia podróżowania tyłem do kierunku jazdy dla dzieci do 15 miesięca życia (zamiast od 9 do 12 miesięcy, co zawarte jest w poprzednim rozporządzeniu UE).

Od dnia 9 lipca 2013 roku, producenci fotelików samochodowych mogą zatwierdzać foteliki zgodnie z nowym rozporządzeniem.
Jeśli uzyskają potwierdzenie i zgodność, mogą oznaczyć wybrane modele znakiem I-Size.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez I-Size

  • wymóg podróżowania tyłem do kierunku jazdy dla dzieci do wieku 15 miesięcy (zalecamy najdłużej jak się da, nawet do 5 lat)
  • wymóg stosowania wyłącznie fotelików z systemem ISOFIX (zmniejsza ryzyko nieprawidłowego użytkowania)
  • testy homologacyjne dla I-Size obejmują nowy test zderzenia bocznego
  • foteliki zgodne z I-Size będą pasowały do wszystkich samochodów zgodnych z systemem I-Size i niemal wszystkich samochodów z systemem Isofix
  • klasyfikacja fotelika oparta na wzroście dziecka (nie zaś wadze dziecka) pozwoli na lepsze dobranie właściwego modelu
  • nowe modele manekinów serii Q

Ułatwia to rodzicom wybór i montaż właściwego fotelika samochodowego oraz sprawia, że podróżowanie dzieci w samochodzie jest bezpieczniejsze.

Regulacja I-Size nie zastępuje starszej regulacji ECER44/04, więc nie ma potrzeby, aby zmieniać posiadany fotelik samochodowy. Jeśli obecnie używasz fotelika samochodowego dla swojego dziecka tyłem do kierunku, który mocowany jest pasem bezpieczeństwa, można w dalszym ciągu go stosować. Wprowadzenie i-Size oznacza, że ​​masz teraz dodatkową opcję przy zakupie fotelika samochodowego dla dziecka / malucha – opcja, która jest zgodna z nową regulacją bezpieczeństwa i-Size.

Jednym z elementów poprawy i zmiany testów jest zmiana manekinów testowych.
Nowe manekiny serii Q mają zastąpić w testach I-Size starsze manekiny serii P.

Dlaczego podjęto prace nad I-Size ?

W ostatnich latach, bezpieczeństwo dzieci w samochodach znacznie się poprawiło, jednak niestety wypadki samochodowe są nadal główną przyczyną zgonów dzieci w Europie. W związku z tym należało wprowadzić nowe zmiany w przepisach i testach fotelików w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

I-Size opracowano, aby podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci przewożonych w samochodach w Europie. Często zdarza się, że rodzice zbyt wcześnie przesadzają dziecko z fotelika grupy Gr 0+ do większego fotelika. Takie zbyt wczesne przesadzenie dziecka z pozycji tyłem do kierunku jazdy do przodem do kierunku jazdy stanowi większe zagrożenie dla dziecka i zwiększa ryzyko obrażeń okolic głowy i karku, ponieważ szyja dziecka nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, aby utrzymać nieproporcjonalnie ciężką głowę. Dotychczasowe przepisy europejskie (ECE R44) nie przewidują norm określających zabezpieczenie chroniących podczas kolizji bocznych. Nowa norma spowoduje zwiększone zastosowanie bezpieczniejszego systemu ISOFIX. Stanowi ona o konieczności podróżowania tyłem do kierunku jazdy do co najmniej 15 miesiąca życia oraz wprowadza wymagania dotyczące ochrony przed uderzeniem bocznym.

 

Dlaczego wzrost a nie waga dziecka?

Uznano, iż lepszym kryterium w doborze fotelika samochodowego jest wzrost dziecka, a nie jego waga lub wiek.
Rodzice częściej lepiej orientują się we wzroście niż wadze swojego dziecka, bo jest to kryterium najczęściej stosowane przy zakupie odzieży. Występują duże zróżnicowanie pomiędzy wzrostem dzieci, a ich wiekiem. Każde dziecko ma indywidualne tempo wzrostu. U dzieci w tym samym wieku można zaobserwować znaczne różnice we wzroście. W doborze fotelika samochodowego obok kryterium wzrostu można nadal kierować się wzrostem i wagą dziecka. Natomiast najważniejszym kryterium pozostaje wzrost, to on wskazuje jaki fotelik jest odpowiedni dla dziecka i kiedy rodzice powinni wymienić go na większy.