Rodzice często zastanawiają się czy używać klimatyzacji w samochodzie, w którym podróżuje dziecko. Obawiają się o zbytnie wychłodzenie auta i związane z różnicą temperatur w środku i na zewnątrz choroby górnych dróg oddechowych. Czy te obawy są słuszne? Czy można stosować klimatyzację podróżując z dzieckiem? A może lepsze byłoby otwarte okno?

Klimatyzacja stosowana w odpowiedni sposób zwiększa komfort podróżnych, a tym samym bezpieczeństwo jazdy, bo bezpieczna podróż to nie tylko samochód w dobrym stanie technicznym, prawidłowo zapięci pasażerowie i dzieci w fotelikach dostosowanych do swojego wieku, wzrostu i wagi. Bezpieczna podróż to przede wszystkim wypoczęty i zrelaksowany kierowca, który stosuje się do obowiązujących zasad ruchu. A ciężko być zrelaksowanym, kiedy żar leje się z nieba, w cieniu mamy 30 stopni, a w samochodzie termometr pokazuje kolejne kilka stopni więcej. Podróż w takich warunkach na pewno nie jest przyjemnai komfortowa, a wtedy klimatyzacja stosowana w odpowiedni sposób jest doskonałym rozwiązaniem.

Wiemy już, że kierowca powinien podróżować w komfortowych warunkach, a komfort na pewno zapewni mu klimatyzacja. Ale co z dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi, kilkumiesięcznymi pasażerami? Jak i czy w ogóle stosować klimatyzację i czy jest ona bezpieczna dla zdrowia takiego malucha?

Tak, klimatyzacja stosowana w odpowiedni sposób jest całkowicie bezpieczna dla malucha. W upały niemowlęta i dzieci narażone są na przegrzanie o wiele bardziej niż osoby dorosłe. Trzeba o tym pamiętać i odpowiednio zadbać o ubranie i temperaturę panującą w samochodzie podczas podróży, ponieważ przegrzanie małego organizmu może być  bardzo groźne dla zdrowia dziecka, a w skrajnych przypadkach spowodować nawet udar cieplny, który może zagrażać nawet jego życiu. Ze względu na plastikowe konstrukcje i styropian, którym wyłożone są foteliki samochodowe oraz impregnowane materiały, niemowlę i dziecko będzie się pocić i jest to nieuniknione. Możemy jednak zwiększyć komfort podróży naszego malucha poprzez stosowanie specjalnych wkładek np. takich jak wkładka Aeromoov zapewniająca cyrkulację powietrza (pomiędzy plecami dziecka a placami fotelika) lub po prostu włożyć pieluszkę tetrową lub bambusową między fotelik, a dziecko.

 

3 złote zasady używania klimatyzacji:

1. Nie doprowadzaj do gwałtownych zmian temperatur.

Pamiętaj o wyrównaniu temperatur zanim wsiądziesz do samochodu lub z niego wysiądziesz. Samochody bardzo szybko się nagrzewają, więc zanim wsiądziesz z dzieckiem do rozgrzanego wnętrza samochodu najpierw je przewietrz i ochłodź. Podobnie wygląda sytuacja z opuszczaniem auta. Jeżeli podróżujemy w temperaturze 21°C, a na dworze termometry wskazują przykładowo 35°C, kilkanaście minut przed dojazdem do celu wyłącz klimatyzację i pozwól na wyrównanie się temperatury.

Zawsze kieruj strumień zimnego powietrza w sufit, nogi lub w środek samochodu, nigdy na pasażerów, a w szczególności dzieci.

Pamiętaj też, że zazwyczaj z przodu samochodu jest trochę chłodniej niż z tyłu, dlatego zawsze kontroluj ciepłotę ciała dziecka poprzez sprawdzanie temperatury na karku. Jeżeli kark jest ciepły i suchy oznacza to, że temperatura jest odpowiednia, jeżeli dziecko jest spocone i gorące należy zmniejszyć temperaturę, a jeżeli jego kark jest zimny należy zwiększyć temperaturę panującą w samochodzie i okryć czymś malucha.

2. Pamiętaj o okresowym czyszczeniu klimatyzacji

Jest to bardzo ważny element, który pozwoli cieszyć się klimatyzacją przez cały okres użytkowania samochodu. Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego czyszczenia. Zanieczyszczona klimatyzacja może powodować przeziębienia i choroby górnych dróg oddechowych, a nawet być przyczyną alergii. Czyszczenie kanałów doprowadzających powietrze, specjalnie dedykowane preparaty grzybobójcze do czyszczenia parownika oraz wymiana filtrów raz w roku zapewni nam bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw klimatyzacji. Jeżeli poczujemy brzydki zapach wydobywający się z klimatyzacji jest to sygnał do niezwłocznego zjawienia się w serwisie specjalizującym się w urządzeniach klimatyzujących. Przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonywać co najmniej raz w roku.

Istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest stosowanie klimatyzacji zimą. Większość osób używa narzędzia klimatyzującego wyłącznie latem – aby schłodzić samochód podczas upałów. A klimatyzacja poza chłodzeniem, również osusza powietrze, dlatego stosowanie jej w chłodniejsze dni jest jak najbardziej uzasadnione. Osuszanie zapobiega parowaniu szyb, co możemy wykorzystać w trakcie deszczu, mgły czy  chłodniejszych poranków, kiedy szyby w naszym aucie są zaparowane.Warto również zaznaczyć, że nieużywanie klimatyzacji przez dłuższy okres niesie ze sobą ryzyko zatarcia sprężarki, czyli jednego z ważniejszych (i droższych) elementów klimatyzacji. Aby temu zapobiec należy włączać klimatyzację mniej więcej raz w tygodniu, nawet w okresie zimowym.

 

3. Zawsze miej dodatkowe okrycie dla dziecka i ubranko na przebranie

Może się tak stać, że źle ustawimy nawiew, a w samochodzie zrobi się za zimno i dziecko zmarznie lub za ciepło i nasza pociecha nadmiernie się spoci. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą dodatkowe ubranko, bawełniane skarpetki i lekki kocyk. Podpytaliśmy doświadczone mamy i większość  z nich na podróże samochodem poleciła duże, muślinowe lub bambusowe pieluszki. Świetnie sprawdzi się również zwykła tetrowa pielucha lub lekki, bawełniany kocyk. Kiedy maluch nadmiernie się spoci, a jego ubranie jest mokre, warto przed opuszczeniem auta przebrać go w suchy strój.

 

Podsumowując : zadbana klimatyzacja, używana w odpowiedni sposób podwyższa komfort podróży i nie jest zagrożeniem nawet dla najmłodszych pasażerów. Życzymy Wam samych bezpiecznych podróży!