Zapinanie pasów w ciąży, czy trzeba? Zgodnie z przepisami – nie. Czy należy – TAK.

Zapinanie pasów samochodowych ciężarnych kobiet to ważny temat. Bardzo dużo przyszłych mam nie zapina pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, mówiąc, iż pasy powodują u nich dyskomfort i są mało wygodne. Kolejnym powodem, który sprawia, że kobieta ciężarna woli nie zapinać pasów bezpieczeństwa, jest strach przed uszkodzeniem płodu. Według specjalistów od bezpieczeństwa takie myślenie jest całkowicie błędne.

O aspektach podróżowania samochodem w trakcie ciąży, pisaliśmy niedawno. Jednak w tym artykule, chciałbym skupić się bardziej na samym aspekcie zapinania pasów przez mamy, niż na samej podróży czy przygotowaniach do niej.

Zapinać pasy czy nie zapinać pasów – oto jest pytanie?

Zalecamy zapinanie pasów. Zapinanie pasów w ciąży jest zdecydowanie bezpieczniejsze od ich niezapinania.

Należy jednak inaczej poprowadzić pasy niż u kobiet nie będących w ciąży. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest też używanie specjalnej uprzęży do prowadzenie pasów dla ciężarnych. I to rozwiązanie chciałbym przedstawić.

Badanie na temat kobiet ciężarnych kierujących pojazdem, opublikowane w czasopiśmie „Obstetrics & Gynecology”, mówią o tym, że w momencie uczestniczenia w wypadku samochodowym są one prawie trzy razy bardziej narażone na zgon płodu. Ponadto dwukrotnie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernego krwawienia wewnętrznego w porównaniu do kobiet ciężarnych zabezpieczonych pasem. Niestety pomimo wielu badań sugerujących niebezpieczeństwo związane z brakiem zapiętych pasów, obecnie wiele kobiet nadal nie zapina pasów bezpieczeństwa.
Jak sugerują nowe badania, kobiety będące w ciąży powinny mieć nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa.
Obecnie jest inaczej. Ciężarna kobieta nie ma obowiązku zapinania pasów, ale jest to nadal zasadniczy element bezpiecznej jazdy.

Wielu ekspertów związanych z zagadnieniami ruchu drogowego radzi, aby kobieta w ciąży jeździła na tylnym siedzeniu, a siedząc z przodu, odsuwała się na taką odległość od deski rozdzielczej, jaką zachowuje osoba nie będąca w ciąży (w przeciwnym razie dodatkowym czynnikiem ryzyka będzie poduszka powietrzna).

Błędne przekonanie, że stosowanie pasów bezpieczeństwa jest szkodliwe dla płodu, może spowodować znacznie więcej szkody niż w przypadku, gdy kobieta jest zabezpieczona pasem. Właściwie stosowane pasy bezpieczeństwa umożliwiają odpowiednią ochronę – zarówno kobiety, jak i płodu.

Aktualne zalecenia stowarzyszenia American Medical Association sugerują, że pasy powinny być ciasno umieszczone pod brzuchem i w poprzek klatki piersiowej. Część pasa bezpieczeństwa powinna być umieszczona dokładnie pomiędzy środkiem klatki piersiowej.

W trakcie ciąży zapinanie pasów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Jeżeli zrobisz to w odpowiedni sposób, będziesz chronić zarówno siebie. jak i własne dziecko.

Zapinanie pasów w ciąży

Do poważnych urazów w wyniku wypadków dochodzi częściej, dlatego że ciężarne mamy nie zapinają wcale lub źle zapinają pasy bezpieczeństwa. Warunkiem jest jedynie, by pasy zapięte były prawidłowo, czyli:

 

 • pas ramienny (ukośny) musi przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, tak by nie leżał ani na szyi ani na brzuchu (należy poprowadzić go nad brzuchem),
 • pas udowy musi być poprowadzony pod brzuchem, jak najniżej się da, tak by opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu uciskowi na brzuch, w razie nagłego hamowania,

 

Pasy oczywiście muszą być właściwie napięte, bez luzów i nie mogą być poskręcane.

Do wytycznych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych należą:

 

 • nie wolno umieszczać pasa biodrowego na brzuchu,
 • górna część pasów powinna znajdować się pomiędzy piersiami oraz wzdłuż boku brzucha,
 • nigdy nie umieszczaj pasa barkowego pod ramieniem,
 • przed podróżą samochodem upewnij się, że pas jest dobrze dopasowany,
 • staraj się ograniczyć jazdę samochodem do maksimum 4-5 godzin dziennie,

 

Czy można bezpieczniej?

Tak. Rozwiązanie podpowiada firma BeSafe i jej produkt o nazwie adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

[products ids=”2922, 2915″]

Adapter do pasów bezpieczeństwa BeSafe to produkt dla kobiet w ciąży, który pomaga prawidłowo umieścić pas biodrowy 3-punktowego pasa bezpieczeństwa.

 • prawidłowe umiejscowienie jest bardzo ważne dla ochrony zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka
 • daje pewność, że pas biodrowy nie będzie wywierał niekorzystnego wpływu na podbrzusze i że matka nie będzie „nurkować*” (*nurkowanie – kiedy matka ześlizguje się pod pas biodrowy do przodu podczas zderzenia czołowego)
 • adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży nie ma wpływu na podstawowe cechy bezpieczeństwa 3-punktowego pasa bezpieczeństwa, ale pomaga właściwie umieścić pas biodrowy tak, by zawsze znajdował się we właściwej pozycji
 • może być stosowany we wszystkich pozycjach siedzeń w samochodzie
 • zalecany od początku ciąży
 • montaż do przedniego siedzenia za pomocą paska
 • montaż do tylnego siedzenia za pomocą ISOfix

 

Istnieją dwa możliwe sposoby montażu adaptera do pasa bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych BeSafe w samochodzie:

 1. za pomocą paska wokół siedzenia przednich foteli samochodu
 2. za pomocą 2 mocowań Isofix na tylnych siedzeniach samochodu jeśli jest wyposażony w mocowania isofix (w przypadku zastosowania isofix, można zdjąć pasek)

 

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży

 

Crash test manekina symulującego kobietę w ciąży z adapterem BeSafe iZi fix


 

Montaż jest banalnie prosty. Zobacz poniższy film instruktażowy ukazujący, jak zamontować pas BeSafe iZi FIX.Instrukcja BeSafe iZi Fix


 

Pobierz instrukcję BeSafe iZi Fix.

 

 

Na stronie firmy BeSafe opisano historię pewniej mamy, która miała wypadek samochodowy. Opisała ona jego przebieg i swoje odczucia. Używała adaptera iZi Fix.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na używanie adaptera BeSafe czy nie, zalecamy, aby ciężarna mama nadal zapinała pasy samochodowe. Należy oczywiście poprawnie je zapiąć i pomimo, iż nasz Kodeks Drogowy nie nakłada obowiązku na kobiety w ciąży, to jest to nadal zasadniczy element bezpiecznej jazdy.

 

Polecamy też artykuł o podróżach samochodem w trakcie ciąży.

 

 

Wypożycz adaptery BeSafe

Mamy też możliwość wypożyczenia adapterów. Zobacz dokładny opis i wypożycz adapter dla siebie.