Prawidłowe rozmieszczenie i zapakowanie samochodu przed wyjazdem jest bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo i komfort podróży. O tym jak zapakować bagaże przed wyjazdem, jak je zabezpieczyć i czego nie robić, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Zakupy luźno wrzucone na tylne siedzenie, kobieca torebka położona na fotelu pasażera, plastikowa zabawka w rękach dziecka czy butelka wody latająca luzem po podłodze samochodu – każdy z nas ma na sumieniu chociaż jeden z powyższych grzechów, dlaczego grzechów? Otóż na każdy przedmiot pozostawiony luzem w aucie, podczas uderzenia przy prędkości 50km/h oddziałuje siła równa 30g. Co to oznacza? Półtoralitrowa butelka wody podczas uderzenia waży ok. 45kg, plastikowa zabawka (250g.) ok. 7kg., a z otwartych toreb z zakupami i uchylonej kobiecej torebki wypadają wszystkie rzeczy i dosłownie latają po samochodzie. W doskonały sposób obrazuje to poniższy filmik, koniecznie go obejrzyjcie:

Luźno pozostawione przedmioty stwarzają zagrożenie nie tylko w przypadku stłuczki czy wypadku, ale również podczas gwałtowniejszych manewrów drogowych. Podczas ostrego hamowania lub skrętu butelka wody może dostać się pod pedały uniemożliwiając dalsze, poprawne kierowanie samochodem.

Macie fotelik samochodowy, zapewne macie też matę. Tak, chroni kanapę przed wgniataniem przez foteliki i brudnymi butami, zatem to całkiem fajny produkt. Jednak większość mat ma kieszonki na drobiazgi. Czy po obejrzeniu powyższego filmu umieścicie  na wysokości głowy swojego dziecka butelkę z wodą, telefon komórkowy z bajką, czy sporą plastikową zabawkę? Zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania.

Wiecie już, że w środku auta nie powinny znajdować się żadne niezabezpieczone przedmioty, teraz przejdziemy do pakowania. Wszystkie bagaże w pierwszej kolejności powinny znaleźć się  bagażniku.  W samochodach w wersji kombi nigdy nie pakujcie bagaży powyżej linii siedzeń, chyba, że w aucie zamontowana jest specjalna kratka – wtedy nawet podczas gwałtownego hamowania czy uderzenia, bagaże nie dostaną się do strefy, w której siedzą pasażerowie. Jeżeli nie posiadacie kratki, linia siedzeń jest maksymalną, do której mogą sięgać nasze bagaże.

Roleta chroni jedynie przed wścibskimi oczami przechodniów. Nie, nie utrzyma bagaży w strefie bagażowej. Polecamy siatki i dodatkowe zabezpieczenia montowane do specjalnych zaczepów w bagażniku.

Rozmieszczenie bagaży w bagażniku:

Ciężkie i duże bagaże powinny znaleźć się na samym dole i jak najbliżej środka samochodu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu bagaży unikniecie kłopotów z utratą przyczepności tylnych kół podczas zakrętów. Małymi pakunkami zawsze wypełniajcie przestrzenie pomiędzy dużymi bagażami. W miarę możliwości bagaże powinny być zabezpieczone specjalnymi siatkami lub taśmami dostępnymi w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Pamiętajcie, że przedmioty takie jak apteczka samochodowa, gaśnica czy trójkąt powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach, aby w razie potrzeby można się do nich bez problemu dostać.

A co kiedy bagaż nie mieści się w bagażniku? Rozwiązania alternatywne.

Dodatkowe bagaże, które nie mieszczą się w bagażniku można zapakować do bagażnika dachowego. Bagaże te nie powinny być jednak ciężkie, ponieważ duże obciążenie znajdujące się na dachu samochodu powoduje przesunięcie środka ciężkości w górę, a tym samym wpływa na przechylanie się auta i  może doprowadzić nawet do jego dachowania. Ponadto środek ciężkości znajdujący się wysoko, negatywnie wpływa na skuteczność hamowania. Warto zaznaczyć również, że bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa.

Rowery, narty czy inne długie przedmioty możemy przewozić na dachu samochodu zamocowane w specjalnie dostosowanych do tego bagażnikach (np. bagażniki rowerowe montowane na dachu, na hak lub na tył samochodu).

Pamiętajcie, że bagaże nie mogą zasłaniać świateł i tablic rejestracyjnych, ograniczać widoczności, utrudniać kierowanie pojazdem czy przekraczać dopuszczalnych nacisków na oś pojazdu.
Polecamy poniższy produkt, który ułatwi przechowywanie wszystkie ważnych i mniej ważnych elementów znajdujących się w samochodzie.